Potraviny, krmiva nebo biopaliva
Potraviny, krmiva nebo biopaliva?
Toto je často diskutované téma. Měly by se rostlinné komodity přednostně využívat v lidské výživě, nebo jako krmiva pro hospodářská zvířata, či suroviny na výrobu biopaliv a energie? Jednoznačná odpověď neexistuje, vždy záleží i na širších souvislostech.
Etický pohled
Moermanův žebřík je často používaný model v diskuzi o krmivech a biopalivech. Toto schéma posuzuje z etické perspektivy nejlepší způsob využití potravin (např. zbytek potravin, vedlejší produkty).
Nejlepším způsobem je využití vedlejších produktů pro lidskou výživu. Pokud tento způsob není možný, zkrmení v živočišné výrobě je druhou nejlepší alternativou, protože zvířata poté přeměňují vedlejší produkty na primární potraviny – mléko, maso.
Pokud ani tento způsob nepřichází v úvahu, využívají se vedlejší produkty pro technické účely nebo na výrobu energie. Z etického pohledu však stále platí, že vedlejší produkty je lepší využít jako krmiva v živočišné výrobě v porovnání s výrobou energie.
Kalkulace „ušetřených“ emisí
V tabulce je uvedeno vysvětlení, jak vypočítat ušetřené emise.
Přístup společnosti Duynie
Naše společnost se snaží dodávat na farmy vedlejší produkty od různých výrobců. Neustále proto hledáme výrobce a jejich vedlejší produkty, které je možné po úpravě využít na krmení hospodářských zvířat. Jsme tou spojkou v řetězci mezi výrobcem a farmářem:
- Udržujeme vztahy s chovateli hospodářských zvířat, abychom poznali jejich potřeby.
- Budujeme vztahy s výrobci, odebíráme od nich vedlejší produkty podle dohodnutého harmonogramu.
- Kontrolujeme, zda krmiva z vedlejších produktů splňují kvalitativní kritéria.
- Zabezpečujeme dodávky krmiv prostřednictvím sítě smluvních dopravců na ekonomicky akceptovatelné vzdálenosti.